Targi Ogrodnicze GARDENIA i SPECIAL DAYS na MTP

Targi ogrodnicze Gardenia to dla nas zawsze intensywny czas wyszukiwania nowości roślinnych i architektonicznych. W tym roku tym bardziej było ciekawie, że odbywały się IX Międzynarodowe Mistrzostwa Florystyczne Polski organizowane przez SITO, których byliśmy sponsorem. Byliśmy także członkiem Komitetu Techniczego Mistrzostw. U ubiegłych latach wchodziliśmy w  skład Jury Konkursu dla Kwiaciarń. Tegoroczna, jubileuszowa, X już edycja Targów Gardenia i Special Days była pełna ogrodniczych nowości zarówno wśród roślinności, jak i pod względem techniczych rozwiązań. Mieliśmy okazję także spotkać się i krótko porozmawiać z Mają Popielarską, prowadzącą program telewizyjny "Maja w ogrodzie". Rozdano też Grand Prix Gardenii 2016 oraz Złote Medale 2016. Sąd konkursowy zdecydował o wyborze Jałowca płożącego w odmianie 'Salamander' w kategorii Grand Prix dla producentów roślinnych. Wyróżnienie sądu konkursowego w tej samej kategorii zdobył "Słoik pełen zieleni". Są to rośliny rozmnażane metodą in vitro i rozwijające się w sterylnie zamkniętych ozdobnych słoikach na właściwie dobranej pożywce agarowej. Nie wymagają podlewania ani nawożenia, dzięki ozdobnym opakowaniom są doskonałym pomysłem na prezent lub gadżet reklamowy. Tym ważniejsze to dla nas, że producentem słoika, a także roślin akwariowych, jest Pan Grzegorz Grabarkiewicz - Gospodarstwo Kultur Tkankowych w Owińskach. Złote Medale 2016 zostały przyznane w kategoriach rozwiązań technologicznych i otrzymały je aż 23 nominacje. 

Podczas Targów odbyło się wiele szkoleń i warsztatów, których zieleń była głównym tematem. Co roku jednak zieleń dotyczy innych aspektów. Tym razem hasłem przewodnim była "Zieleń, która aktywizuje i edukuje". Wszystko miało na celu przekonanie architektów krajobrazu do przełamania szarości, monumentalności oraz ponurości panującej w polskich miastach. Jednym z argumentów miało być stworzenie miejskiej dżungli - ogrodu pokazowego, mającego na celu zobrazowanie projektantom miast jako miejsc dla ludzi. Przestrzeń, jaka otacza użytkowników miast wpływa na ich samopoczucie, ich interakcje oraz integracje. Motto było jedno: "A gdyby tak tchnąć w miasto odrobinę zielonej dżungli?". 

 

Pisać można by wiele... wyszliśmy pełni energii, entuzjazmu i nowych pomysłów. Zobaczcie krótką relację fotograficzną z targów. Więcej zdjęć na: https://www.facebook.com/zakladsekwoja/

 

telefon: +48 728 512 783
facebook.com