TARAS - DODATKOWY POKÓJ

Aranżacja tarasu - jakie meble
i dodatki wybrać?

Aranżacja tarasu to przyjemne wyzwanie - mamy możliwość urządzania swojej wymarzonej przestrzeni. Z pewnością w tym miejscu będzie się toczyć życie rodzinne. Jak urządzić taras, radzimy na blogu.

dscr:Urządzanie tarasu to najpewniej jedna z przyjemniejszych czynności, dla posiadaczy ogrodu. Jest to jednak również wyzwanie, jak urządzić wygodny i ładny taras? Jakie meble wybrać? Podpowiadamy na blogu

 

Taras - jak dodatkowy pokój

Każdy, kto posiada taras, zgodnie stwierdzi, że pomysł jego budowy, był jednym z najlepszych w ogrodzie. Wokół tarasu skupia się życie całego domu, oraz wszystkich domowników. Mamy możliwość urządzania ciekawych przyjęć, spotykamy się w ładnej scenerii. Zyskujemy również wygodne miejsce do relaksu - zarówno w gronie najbliższych, jak też samotnego leżakowania. Na tarasie możemy poczytać, korzystając z pogody, poopalać się. Jeżeli dobrze zaplanujemy przestrzeń, będzie ona odpowiadała naszym potrzebom. Mamy możliwość stworzenia jadalni na świeżym powietrzu, bawialni, salonu. Podział tarasu na strefy, oraz urządzenie na nim przestrzeni spełniających różne funkcje sprawi, że każdy z domowników będzie tu chętnie spędzał czas. Planując zakup mebli, czy dopiero przymierzając się do budowy tarasu, warto jest porozmawiać z najbliższymi i poznać ich oczekiwania na temat tarasu - jak wyobrażają sobie tę przestrzeń? Co chcieliby tam robić? Uzyskując odpowiedzi na powyższe pytania, uda nam się wyczarować miejsce atrakcyjne dla każdego.

 

 https://ogrodolandia.pl/zestaw-wypoczynkowy-cassandra

Taras może stanowić dodatkowy pokój - zachęcać do wspólnego spędzania czasu całą rodzinę.

Taras to miejsce z ogromnym potencjałem - może stać się spełnieniem naszych marzeń. Udana aranżacja tarasu to gwarancja naszego komfortu
i satysfakcji. Jak urządzić taki taras? Jak wybrać najlepsze meble? Czy warto decydować się na inne sprzęty? Na wszystkie pytania odpowiadamy dalej
w artykule.

Pierwsza zasada urządzania tarasu

Taras, podobnie jak ogród, powinien być spójny z wnętrzem domu. Jest to szczególnie ważne, kiedy urządzamy taras bezpośrednio przylegający do domu. Taras powinien stanowić przedłużenie wnętrza domu. wtedy stanowi z nim jedność, jest spójny stylistycznie - przestrzeń staje się przyjemna, porządek pomaga się zrelaksować. Przestrzeń tarasu staje się dodatkowym pokojem, z tym, że na świeżym powietrzu.

W jaki sposób uzyskać jedność tarasu z domem? Przede wszystkim wykorzystując do aranżacji wnętrza domu, oraz przestrzeni tarasu, podobnych kolorów i tworzyw. Na tarasie, podobnie jak w salonie, możemy położyć drewnianą podłogę - ten sam kolor desek stworzy wrażenie jedności. Dodatki w tych samych kolorach, również ujednolicą przestrzeń. Z powodzeniem również na tarasie oraz we wnętrzu domu, możemy ustawić donice z roślinnością, z tych samych tworzyw - betonowe, technorattanowe, z terakoty. To przeniesie salon na taras.

 

Taras to wygodne meble, piękna roślinność i wakacyjny klimat.

Jak sprawić, aby taras, przypominał pokój?

Co możemy zrobić, aby taras przypominał zielony pokój. Przede wszystkim starajmy się, jak wspomnieliśmy wyżej, powiązać go z wnętrzem domu, za pomocą ujednoliconego stylu. Dobrym pomysłem na stworzenie pokoju na tarasie, jest jego zadaszenie. Zadaszenie tarasu powoduje, iż tworzy się na nim kameralny klimat. Dodatki solidne zadaszenie chroni nas przed deszczem, zbyt silnym słońcem. Nawet przy niesprzyjającej aurze, możemy wypoczywać na świeżym powietrzu.

Aby dodatkowo zwiększyć poczucie, że przebywamy we wnętrzu, możemy połączyć taras z domem dużym oknem. Jest to pomysł, który warto wdrożyć w życie jeszcze w momencie budowania domu. Duże okno pozwala nam doskonale połączyć obydwie przestrzenie.

Na tarasie możemy również wydzielić dodatkowy pokój, za pomocą ażurowych ścian. Oczywiście nie powinniśmy zbytnio przesłaniać widoku na ogród, nie o to w tym chodzi. Jednak delikatne przesłony z maty technorattanowej, czy przęseł z drewna, stworzą wrażenie przebywania we wnętrzu. Taką osłonę możemy zastosować tylko z jednej strony tarasu. To wystarczy, aby nadać charakter wnętrza.

 

Atrakcyjna jadalnia, na świeżym powietrzu, z pewnością będzie pretekstem do spędzania tu czasu.

Jakie meble na taras wybrać?

Najważniejsze jest poczucie komfortu na tarasie. Aby wygodnie wypocząć, konieczne będą odpowiednio dobrane  meble. Na co zwrócić uwagę kupując meble na taras?

Bardzo ważne jest tworzywo wykonania mebli - ma wpływ na ich design, sposób pielęgnacji oraz trwałość; najpopularniejsze meble tarasowe są wykonane
z technorattanu, drewna lub aluminium. Do wyboru mamy również meble z tworzywa sztucznego jakim jest polipropylen, oraz wikliny. Poniżej przedstawiamy zestawienie tych tworzyw, pod kątem 3 kryteriów:

 

Tworzywo wykonania mebli

Trwałość i odporność

Pielęgnacja

Design - styl do jakiego pasują

Meble drewniane

-naturalne tworzywo, które bez impregnacji nie jest odporne na czynniki atmosferyczne,

- bardzo odporne jest drewno egzotyczne, takie jak teak,

 

-konieczna impregnacja co kilka sezonów,

-ogrody rustykalne, rodzinne, ogrody śródziemne, angielskie, prowansalskie, przestrzeń komercyjna,

Meble z technorattanu

-bardzo odporne na czynniki atmosferyczne, mogą pozostawać cały rok na zewnątrz,

-sprężysty i odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz obciążenia,

-wymagają jedynie czyszczenia - które jest bardzo łatwe, wystarczy zastosować wodę z płynem do naczyń, lub innym, delikatnym detergentem.

-meble z technorattanu są bardzo różnorodne, od koloru technorattanu, oraz splotu jaki zastosowano, zależy ich styl, najczęściej w przestrzeni nowoczesnej, lub ogrodzie miejskim ustawione są meble z technorattanu w kolorze czarnym, szarym, oraz ciemnym brązie, natomiast grubsza plecionka w kolorze beżowym, czy ciepłych brązów - pasuje do przestrzeni rustykalnych, ogrodów rodzinnych, biały technorattan - idealny do ogrodów romantycznych, jak ogrody prowansalskie.

Meble aluminiowe

( o konstrukcji aluminiowej, siedziska najczęściej z materiału tekstylnego)

-bardzo odporne na czynniki atmosferyczne,

-aluminium jest solidne i wytrzymałe na obciążenia,

-materiał tekstylny nie poddaje się pogodzie, szybko wysycha, jest sprężysty,

-nie wymaga konserwacji,

- do czyszczenia wystarczy woda z delikatnym detergentem, albo wilgotna ściereczka,

-przedewszystkim ogrody nowoczesne, miejskie,

Meble z polipropylenu

-bardzo odporne na wilgoć, promieniowanie, niską temperaturę,

-odporne na zanieczyszczenia

-solidne dzięki połączeniu z włóknem szklanym, rzadko pękają,

-nie wymagają impregnacji,

-czyszczenie jest łatwe i niekłopotliwe, wystarczy mieszanina wody z delikatnym detergentem,

-nowoczesne ogrody, oraz przestrzenie komercyjne, balkony i ogrody miejskie,

Meble z rattanu/wikliny

-bardzo podatne na działanie czynników atmosferycznych, zwłaszcza wilgoci,

-krótkotrwałe,

-wymagają odpowiedniej pielęgnacji, czyszczenia, oraz impregnacji,

-potrzebne jest również zabezpieczanie przed wilgocią,

-bardzo delikatny, naturalny design,

- ogrody rustykalne,  naturalistyczne,

 

Jak łatwo zauważyć, tworzywo z jakiego wykonano meble, ma bardzo duży wpływ na ich funkcjonalność - od niego zależą konieczne zabiegi pielęgnacyjne, jakie trzeba będzie wykonać. Materiał z jakiego wykonano meble jest również odpowiedzialny za styl, jaki mają meble, oraz to, do jakiej przestrzeni pasują.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując meble na taras? Musimy zadbać o to, aby konstrukcja mebli była wygodne. Niezależnie, czy kupujemy narożnik, czy też krzesła, siedzisko powinno być dopasowane do sylwetki człowieka. Wygodne - szerokie, wyprofilowane, lub sprężyste tworzywo, które dopasuje się do kształtu ciała. Dobrze, jeżeli siedziska są dodatkowo wyposażone w duże poduchy. Dodatkowym udogodnieniem będą także podłokietniki - które pozwalają wygodnie się rozsiąść, oraz wysokie oparcie - najlepiej regulowane, tak by krzesełko, można było zamienić w fotel, lub nawet leżak.

Kupując meble na taras, czy do ogrodu powinniśmy zwrócić uwagę na jeszcze jedną, istotną cechę - chodzi o możliwość ich rozkładania i składania. Niektóre meble, poza sezonem nie będą nam potrzebne, z chęcią więc schowamy je do garażu, gdzie poczekają do wiosny. Aby meble nie zajmowały nam wiele miejsca, warto kupić takie, które można łatwo złożyć. Wtedy przestrzeń potrzebna do ich przechowywania nie jest duża. Dodatkową zaletą na przykład składanego stołu, jest możliwość szybkiego powiększenia blatu, dla niezapowiedzianych gości.

Jeżeli planujemy zakup większej ilości krzeseł, wygodne będzie ich sztaplowanie - czyli układanie jedno w drugie. W ten sposób również oszczędzamy miejsce potrzebne do ich przechowywania.

 

Duże okna do salonu, zadaszenie, meble “salonowe”, dają poczucie przebywanie we wnętrzu, mimo, że jesteśmy w ogrodzie.

 

Co jeszcze warto mieć na tarasie?

Jednak taras to nie tylko meble. Chcą stworzyć przyjemną przestrzeń, warto zadbać o zaskakujące i funkcjonalne dodatki i urządzenia, które sprawią, że na tarasie będzie jeszcze przyjemniej.

Dla każdego zmarzlucha proponujemy ogrzewacz tarasowy. Umieszczenia takiego urządzenia na tarasie sprawi, że chłodne jesienne wieczory, od dziś nie będą powodem do rezygnacji z wypoczynku na tarasie. Ogrzewacz może mieć formę promiennika lub paleniska. Wybór jest ogromny i z pewnością każda przestrzeń tarasowa znajdzie odpowiedni dla siebie sprzęt. 

            Jeżeli chcemy zaskoczyć naszych gości, konieczne będzie wyposażenie tarasu, w jakiś unikatowy mebel. Doskonałym pomysłem będzie, modna ostatnio, huśtawka -fotel kokon. Jest to wygodny technorattanowy kosz, zawieszony na solidnym pałąku. Wnętrze kosza służy jako przyjemna przestrzeń do relaksu. Na każdym tarasie znajduje osoby, które go pokochają. Miłośnicy relaksu zachwycą się również leżakiem na kółkach, który w zależności od pory dnia, można będzie łatwo przestawiać na nasłonecznione miejsce.

            Gdy nie planujemy zadaszać tarasu, może na być potrzebny ogrodowy parasol. Obszerna czasza, skutecznie chroni nas przed zbyt silnym słońcem albo deszczem. Parasol ogrodowy możemy szybko rozłożyć, a gdy jest niepotrzebny, schować. Jego wprowadzenie do ogrodu nie jest tak skomplikowane, jak budowa zadaszenia.

Aby poczuć się na tarasie komfortowo, chętnie dbamy o swoją prywatność. Przed wzrokiem sąsiadów, czy przechodniów, osłoni nas skutecznie mata technorattanowa. Mata może zostać umieszczona na balustradzie tarasu. Mamy również możliwość skorzystać z gotowych technorattanowych przęseł, które również stworzą kameralny klimat na tarasie. Przęsła wzdłuż tarasu mogą być wykonane również z drewna, jednak starajmy się nie odcinać całkowicie od atrakcyjnego widoku na ogród.

 

Nastrojowe oświetlenie, nawet w formie kilku świec, sprawi, że będzie romantycznie.

Donice tarasowe

Donice tarasowe, pozwalają na wprowadzenia na taras atrakcyjnych aranżacji roślinnych. Możemy wykorzystać je do stworzenie przesłony, czy też w celu wydzielenia przestrzeni na tarasie. Donice powinny pasować do stylu ogrodu
i tarasu, tak aby podkreślały jego urok.  Nasadzenia roślinne w donicach pozwalają nam na dużą swobodę na tarasie - rośliny możemy zmieniać w zależności od sezonu, pory roku czy naszego nastroju.

Ciekawym pomysłem jest donice wyposażona w kartkę, po której może piąć się ładne pnącze.

Aby zaoszczędzić czas, a także prawidłowo zadbać o rośliny rosnące
w donicach, możemy wyposażyć się w donice z systemem nawadniania. W takich donicach rośliny mają stały dostęp do wody, dzięki czemu nie ma potrzeby ich stałego podlewania. Donice z systemem nawadniania, pozwalają nam na większą swobodę - możemy wyjechać, nie martwiąc się o podlewanie kwiatów. Pojemnik na wodę, pozwoli wyposażyć rośliny w wodę, nawet na kilka tygodni.

Zaskakujące i bardzo nowoczesne donice z podświetleniem, z pewnością wyróżnią nasz taras z otoczenia. Donice podświetlane, pomogą wyeksponować swoje ulubione rośliny. Ich użytkowania na tarasie jest bezpieczne i bezproblemowe - zasilane energią elektryczną, lub na baterie, dopasują się do każdego nowoczesnego tarasu, a nawet salonu.

 

Sezonowe dekoracje będą doskonałą ozdobą tarasu.

 

Dodatki i dekoracje na taras

Dodatki na tarasie pomagają nam podkreślić charakter przestrzeni, dzięki niem taras staje się wyrazisty, unikatowy, a także przytulny. Na tarasie doskonale sprawdzi się ogrodowy dywan. Wykonany z tworzywa sztucznego - jest bardzo odporny na czynniki atmosferyczne. Dywan pomoże nam wydzielić strefy na tarasie.

Aby  poczuć się bardziej kameralnie, możemy na pergoli, czy zadaszeniu, zawiesić ogrodowe zasłony. Taki dodatek będzie tworzył lekko romantyczną aurę,
a  także osłoni nas przed zbyt intensywnym słońcem, czy sąsiedzkim wzorkiem.

W przestrzeni tarasu powinniśmy również zaplanować funkcjonalne
i nastrojowe oświetlenie. Lampa główna, pozwoli wygodnie korzystać z tarasu po zmroku, natomiast dodatkowe źródła światła, jak girlandy, lampiony, czy świece, spowodują, iż na tarasie zrobi się nastrojowo.

Nie zapominajmy również, aby taras przyozdobić. Ciekawa rzeźba, lub grafika będą  urozmaiceniem i z pewnością, zapadną w pamięć.

 

Taras doskonały - przytulny, z  wygodnymi meblami, dekoracjami, roślinnością. Zachęca, aby tu wypocząć!

 

Aranżacja tarasu to ciekawe i przyjemne zajęcie. Tworząc taras, tworzymy miejsce wypoczynku i relaksu dla każdego domownika. Dobrze urządzony taras staje się pretekstem do wspólnego relaksu i spędzania czasu na świeżym powietrzu.

 

Autor:inż.arch.kraj. Marta Fiuk

telefon: +48 728 512 783
facebook.com